عالمان و عارفان مسلمان به مسافرت توجه ویژه‌ای داشته‌اند و آن را روشی برای کسب فضائل معنوی دانسته‌اند. از دیدگاه آنان، سفر می‌تواند انسان را از حالت رکود و از غفلت زندگی روزمره درآورد و آبی تازه در برکه حیات او جاری سازد. از این رو با معرفی این امامزاده قصد داریم مسافران و زائران گرامی را با این امامزاده و مکان تاریخی آن آشنا سازیم تا در سفر معنوی خود به این شهرستان میهمان این زیارتگاه و بارگاه مطهر باشند.

معرفی شهرستان بابلسر

شهرستان بابلسر با وسعت حدود ۷/۳۴۵ کيلومتر مربع معادل ۴/۱ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است . اين شهرستان در قسمت مرکزي استان قرار گرفته و از شمال به درياي خزر ، از جنوب به شهرستان بابل ، از شرق به شهرستان جويبار و از غرب به شهرستان محمودآباد محدود شده است . این شهر بيش از صدسال قدمت دارد و در مصب رودخانه بابل استقرار يافته است و در گذشته به عنوان بندرو مركز تجارت ايران و کشور های همسایه رونق داشت. شهر بابلسر يكي از بهترين و زيباترين گردشگاهها و استراحت گاههاي شمال ايران به شمار مي رود و در تمامی فصول پذیرای مهمانان و مسافران از سرار کشور می باشد.

موقعیت جغرافیایی شهرستان بابلسر

اين شهرستان از جمله مناطق استان مازندران است که فاقد مناطق مرتفع کوهپايه و کوهستاني است و تمام وسعت آن به صورت اراضي جلگه اي و دشتي نمايان است . رودخانه هاي سجاد رود ، بابلرود و کلارود که در شهرستان بابل جاري است در نزديکي پل محمدحسن خان بابل به هم پيوسته و همراه با رود تلار در منطقه توریستی و تفریحی نفت چال و میرود و شاهزاده رودخانه در شهرستان بابلسر به درياي خزر ميريزد .

تاریخچه امامزاده ابراهیم بابلسر

تصویر بارگاه امامزاده ابراهیم (ع) بابلسر

اين بنا در قرن نهم هجري در مركز شهر بابلسر ساخته شده و يكي از زيارتگاههاي مهم مازندران به شمار مي رود. در بين اهالي منطقه امامزاده ابراهيم به ( ابوجواب ) معروف است.
یکی از جهانگردان روسی به نام گریگوری والریانویچ ملگنوف که در حدود سالهای ۱۸۶۰- ۱۸۵۸ این مناطق را زیر پا گذاشته در سفرنامه خود مي نويسد: كه سيد شمس الدين بابلكاني بقعه او را ساخته است . اما در بعضي از كتابها، امامزاده ابراهيم را برادر امام رضا (ع) ياد كرده اند . با توجه به سندهاي موجود، ملگنوف عقيده دارد كه امامزاده ابراهيم پسر امام موسي (ع) مي باشد و برادر بودن امام رضا(ع) را تائيد مي كند .

اين بنا به صورت گنبدي هرمي شكل است كه داراي عظمت خاصي مي باشد . مصالح عمده آن آجر ،ملات، ساروج و كاشي است .
ساختمان بقعه بنايي است ۸ ضلعي، با گنبدي كلاه درويشي كه ساختمان مسجدي بزرگ با كفش كن و بنايي براي آبدارخانه يا نظاير آن به این بنا افزوده اند. در هر ضلعي از خارج دو طاقنماي بلند است كه به جاي كتيبه مستطيل شكل ختم مي شود بالاي جاي كتيبه ها در هر ضلع هشت قرنيس است . داخل بناي اصلي و بر جرز مسجد گچ بري هاي ظريفي است كه در نوع خود بي نظير است .

موقعیت جغرافیایی امامزاده ابراهیم

مختصات جغرافیایی:
۳۶° ۴۱′ ۴۵″ شمالی
۵۲° ۳۹′ ۵۷″ شرقی

موقعیت امامزاده ابراهیم (ع) بابلسر در نقشه

امامزاده ابراهیم (ع) در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۱ دقیقه و ۴۵ ثانیه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۹ دقیقه و ۵۷ ثانیه شرقی در حاشیه جنوب شرقی بابلسر واقع شده است.

معرفی امامزاده و فعالیت های آن

همان طور که گفته شد این امامزاده از دیر باز مورد توجه اهلی بابلسر و حتی شهرهای اطراف بوده و از زیارتگاههای مهم به شمار می رود. بیشتر مراسمات مذهبی از قبیل عزاداری ها و سوگواری ها و مراسمات جشن توسط امور فرهنگی و به کمک هیئت امنای و پایگاه بسیج امامزاده برگزار می شود.
همچنین مراسمات شبهای احیا و عزادارای سیدالشهدا، ابا عبدالله الحسین (ع) و دهه محرم به صورت با شکوهی در جوار این بارگاه ملکوتی برگزار می شوند.

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات
امور فرهنگی امامزاده ابراهیم (ع)